Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Türkiye Cumhuriyetinde görevli diplomatik olarak en yüksek düzeydeki Bulgaristan dış temsilciliğidir. Türkiye Cumhuriyeti ve Bulgaristan Cumhuriyeti arasında diplomatik ticari, ekonomik ve kültürel ilişkileri yürütmek, Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’deki pasaport yenileme evrak tasdiki, evlilik işlemleri gibi faaliyetler Bulgaristan Ankara Büyükelçiliğinin görevleri arasında bulunmaktadır. Bulgaristan Büyükelçiliği bunun yanı sıra Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen veya Bulgaristan’da yaşamak isteyen kişilerin kısa süreli ve uzun süreli vize başvurularını da kabul etmektedir.

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara İletişim Bilgileri

Ankara Adres: Atatürk Bulvarı, No: 124, Kavaklıdere / ANKARA

Ankara Telefon: +90 (312) 467 2071

Ankara Faks: +90 (312) 468 6956

Resmi Web Sitesi: mfa.bg/embassies/turkeygc2

Büyükelçilik Ankara Çalışma Saatleri: Pazartesi – Cuma 09.00-17.30

Bulgar Vatandaşları İçin Çalışma Saatleri: Pazartesi, Cuma: 09.00 / 13.00

Bulgaristan Vize Başvurusu İçin Çalışma Saatleri: Pazartesi Cuma : 9.00 / 13.00

Konsolosluğun akredite Turizm Acenteler için vize başvuru Saatleri: Pazartesi – Cuma 09:00-13:00

Bulgaristan vizesi için alınan Pasaportların Teslim Saatleri: Pazartesi, Cuma: 09.00 / 13.00

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Tatil Günleri 2018

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara, Türkiye resmi tatillerinin yanı sıra Bulgaristan resmi tatilleri olan günlerde de hizmet vermemektedir.

1.Ocak Yeni Yıl
3.Mart Bulgaristan Kurtuluş Bayramı
8 Nisan Paskalya Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü
6 Mayıs Gregyovden ve Bulgaristan Ordusu Günü
19.Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
24 Mayıs Bulgaristan Eğitim, Kültür ve Yazma Bayramı
14-16 Haziran Ramazan Bayramı
15 Temmuz Demokrasi ve Özgürlükler Günü
6 Eylül Bulgaristan Birleşme günü
21-24 Ağustos Kurban Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
22 Eylül Bulgaristan Bağımsızlık Günü
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
24-26 Aralık Noel bayramı
31 Aralık Yeni Yıl tatili

Bulgaristan Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük

Bulgaristan Büyükelçiliği, Bulgaristan Vize Başvuru Formu İndirme

Bulgaristan Vize Başvuru Formunu indirmek için Bulgaristan vize işlemleri için çalışmalar yürüten vize merkezleri veya kurumların web üzerindeki iletişim araçlarından ve bu web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği Bulgaristan vize başvuru formu linkinden indirebilir.

Bulgaristan Büyükelçiliği Vize Ücretleri

Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği, Bulgaristan vize harç ücreti 60 Euro’dur. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliğinin vize harç bedeli İş Bankası şubelerine ödenmektedir. Bulgaristan Ankara vize harç ücretinin ödendiğine dair dekontun vize evrakları arasında bulunması gerekmektedir. Bu ücret sadece harç bedelini içermekte olup, Bulgaristan Ankara Konsolosluğunun Bulgaristan vize başvuruları için outsource ettiği kuruluşlara ödenecek olan ücretler vize harç ücreti kapsamında değildir. Seyahat ve sağlık sigortası ve vize faaliyetlerinizle ilgili (otel rezervasyonu vb.) harcamalar da vize ücretleri kapsamında değildir. Benzer şekilde Bulgaristan vize işlemlerinde gerekli olan fotokopi ve kırtasiye, seyahat sağlık sigortası, biyometri işlemi, fotoğraf çekimi masrafları ve kargo-kurye ücretleri vize harcı Ankara Bulgaristan Konsolosluğu ücretlerine dahil edilmemektedir.

Bulgaristan Büyükelçiliği C Vizesi Harç Ücreti

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan Ticari Vizesi, Bulgar Turistik Vize, Bulgaristan Transit Vize ve Bulgaristan Özel Ziyaret vizesi harç bedelleri konusunda Garanti Bankası ile çalışmaktadır.
Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından talep edilen vize ücretleri C vize ve D vize ücreti olarak ikiye ayrılmaktadır. Her konsolosluğun vize ücreti farklı bankaya ve farklı hesap numarasına yattığından, Bulgaristan vizesi harç bedeli ödenirken vize işlemlerinin Bulgaristan Büyükelçiliği üzerinden yapılacağı belirtilmelidir.

Bulgaristan vizesi harç bedeli Bulgaristan Büyükelçiliği’ne yalnızca vize başvurusu için ödenmesi gereken ücrettir. Vize başvuru merkezlerine ödenen hizmet bedelleri ile kargo-kurye hizmeti gibi ödemeler vize harç bedeline dahil değildir ve Vize Hizmet Merkezine nakit olarak ödenmelidir.

Bulgaristan Büyükelçiliği D Vizesi Harç Ücreti

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara’nın D vize ücretleri Garanti bankasına yatırılmaktadır. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Emekliler için D vize, Şirketinin temsilciliğini kuranlara D vize, Bulgaristan Öğrenci D vize, Yatırımcılar D Vize, Ev sahibi olanlar için Bulgaristan D vizesi, Bulgaristan Vatandaşlığını geri alanlar için D vizesi, Bulgar vatandaşı ile evlenenler için D Vize, Aile birleşimi yapanlar için Bulgar D vizesi ve sürekli ya da geçici, kısa süreli oturum almak isteyen kişiler D vize işlemleri için 100 Euro vize harç bedeli talep etmektedir. Bulgaristan Büyükelçiliği D Vize harç bedelleri Garanti Bankasına yatırılmalıdır. Türkiye’de ikamet eden yabancı ülke vatandaşları için de Bulgar oturum izini başvuru ücreti aynıdır ve Garanti bankasına yatırmaları gerekmektedir.

Bulgaristan Büyükelçiliği Kısa ve Uzun süreli vize başvuruları Vize Hizmet Merkezine yapılabilmektedir. Vize Hizmet Merkezi Bulgaristan vize başvurularını kabul edip Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından değerlendirilen vize başvurularının sonucunu başvuru sahiplerine bildirmektedir. Ancak Vize Başvuru Merkezinin Bulgaristan vizesi başvuruları hakkında verilen kararlar üzerinde herhangi bir yetkisi yoktur. Vize başvuruları hakkındaki karar yetkisi yalnızca Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara vize bölümüne aittir.

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Görevleri

Türkiye Bulgaristan Büyükelçiliği, Bulgaristan’ı Türkiye’de temsil etmekte olan Bulgaristan devletinin en resmi temsilcisidir. Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara, Bulgaristan’ı Türkiye’de hükümet ve ilgili kuruluşlar düzeyinde temsil etmektedir. Türkiye Bulgaristan Büyükelçiliği Türkiye’de bulunan Bulgaristan vatandaşlarının tüzel kişiliklerini, hak ve menfaatlerini koruma ve iyileştirme yönünde faaliyetlerini sürdürürken Bulgaristan’ı, Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutmaktadır.

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Ulaşım

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Adresine, şehrin her noktasından ulaşım imkânı oldukça kolay olurken, Kızılay Meydanı yakın ve zaman geçirilebilecek bir yer. Ankara Oyuncak Müzesi, Zağfiran Hanı, Agustus Tapınağı ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ise yine Bulgaristan Konsolosluğu Ankara adresine kısa mesafededir. Ayrıca Ankara ile özdeşleşmiş olan Kuğulu Park ve Tunalı Hilmi Caddesi yine bu bölgede yer alır.

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Çevresinde Bulunan Bazı Oteller: Dedeman Ankara, Divan Ankara, Ramada Ankara, Ankara Hilton SA, Rixos Grand Ankara

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Gitmek İçin Toplu Taşıma Bilgileri

Ego 115 – Opera – Birlik Mahallesi
Ego 135 – Oran Sitesi – Ulus
Ego 112 – Kızılay – Gaziosmanpaşa
Ego 413 – Altınpark – Çankaya
Ego 113 – Opera – Birlik Mahallesi
Ego 413-3 – Altınpark – Çankaya
Ego 408 – Güneşevler – Hasköy – S.Lojmanları
Ego 188 – Oran Sitesi – Keçiören
Ego 388 – Opera – Yukarı Ayrancı – Küçükesat
Ego 318 – Bağcılar – Ulus
Ego 160 – Opera – Kızılay – Esat Caddesi, Seyranbağlar

Önemli Not: Bulgaristan devletinin Türkiye’de bulunan ve Türkiye ile kurdukları ilişkinin en resmi temsilcisidir Bulgar Büyükelçiliği. Türkiye Bulgaristan Büyükelçiliği ülkesini, Türkiye’ de hükümetler düzeyinde temsil ederken aynı zamanda Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Gaziosmanpaşa, Türkiye’de bulunan Bulgaristan vatandaşlarının tüzel kişiliklerini, hak ve menfaatlerini iyileştirme üzerine faaliyetler de de bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti devleti ile iyi niyet, dostluk ve ticari ilişkilerin gelişmesini yönünde girişimlerde bulunur.

  • Türkiye Bulgaristan Büyükelçiliği bünyesinde bulunan Bulgaristan Konsolosluk vize bölümü ise Bulgaristan vizesi işlemlerinin organize edilip yürütülebileceği bir temsilciliktir.
  • Türkiye Bulgaristan Büyükelçiliği Konsolosluk bölümünde Bulgaristan vize işlemleri, Bulgaristan vize başvuru formu, Bulgaristan vize ücretleri, Bulgaristan Turistik, ticari ve aile ziyareti vizeleri hakkında bilgi edinebilir işlemlerde bulunabilirsiniz.