bulgaristan istanbul başkonsolosluğu

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul’da Bulgaristan Cumhuriyeti Devleti adına dış temsilcilik görevini yürütmektedir. Türkiye Cumhuriyeti ve Bulgaristan Cumhuriyeti arasında diplomatik ticari, ekonomik ve kültürel ilişkileri yürütmek, Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’deki pasaport yenileme, evrak tasdiki, evlilik işlemleri gibi faaliyetler Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nun görevleri arasında yer almaktadır. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu ayrıca Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen veya Bulgaristan’da yaşamak isteyen kişilerin kısa süreli (C Tipi ve uzun süreli vize başvurularını kabul etmektedir.

Bulgaristan Başkonsolosluğu İletişim

Adres: Ahmet Adnan Saygun Caddesi, No: 44, Ulus / İSTANBUL

Telefon: +90 (212) 281 0114

E-mail: consulate.istanbul@mfa.bg

İstanbul Çalışma Saatleri: Pazartesi, Perşembe : 09.00 / 17.30

Bulgaristan Vatandaşları İçin Çalışma Saatleri: Pazartesi, Perşembe : 09.00 / 12.00

Bulgaristan Vize Başvurusu İçin Çalışma Saatleri: Pazartesi -Perşembe : 9.00 / 12.00

Akredite Turizm Acenteler için vize başvuru Saatleri: Pazartesi – Perşembe 09:00-12:00

Bulgaristan vizesi için alınan Pasaportların Teslim Saatleri: Cuma: 09.00 / 13.00

İstanbul Görev Bölgesi: İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Çanakkale

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Vize İşlemleri

Bulgaristan kısa süreli vizeler – C tipi vize – (Bulgaristan Turistik Vizesi, Bulgaristan Ticari Vize, Bulgaristan Transit vize) için yapılan başvurular Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından ortalama 1 haftada sonuçlandırılmaktadır. Ancak kaza, hastalık, ölüm gibi özel durumlarda Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu söz konusu kişilerin 1. derece akrabalarına tolerans göstererek vize başvurusunu kısa sürede sonuçlandırabilmektedir.

Diğer bazı durumlarda ise Bulgar konsolosluğunun vize başvurusunda bulunan kişi hakkında araştırma yapması, vize başvurularının konsolosluğun kapalı olduğu günlere ya da yoğun olduğu günlere denk gelmesi gibi durumlarda vize başvurusunun değerlendirme süreci uzayabilmektedir. Ayrıca Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nun vize başvurularını reddetmesi de söz konusu olabilmektedir. Vize başvurusunun ret ile sonuçlanması durumunda başvuru sahibinin sonuca itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Ancak vize başvurusu için ödenen ücretler tek kullanımlıktır ve bu ücretlerin iadesi söz konusu değildir.

Bulgaristan Vizesi Başvuru Formu

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz bir şekilde doldurulmuş Vize başvuru formu ibraz etmelidirler. Bulgaristan konsolosluğuna verilmek üzere hazırlanan Bulgaristan Konsolosluğu vize başvurusu için formda bulunan “iletişim bilgileri” kısmı mavi tükenmez kalem ile doldurulmalı ve form yine mavi tükenmez kalem ile imzalanmalıdır.

Bulgaristan Konsolosluğu C Vizesi Harç Ücreti

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Ticari Vizesi, Bulgar Turistik Vize, Bulgaristan Transit Vize ve Bulgaristan Özel Ziyaret vizesi (Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi) harç ücretleri konusunda Garanti Bankası ile çalışmaktadır.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından talep edilen vize ücretleri C vize ve D vize ücreti olarak ikiye ayrılmaktadır. Her konsolosluğun vize ücreti farklı bankaya ve farklı hesap numarasına yattığından, Bulgaristan vizesi harç bedeli ödenirken vize işlemlerinin Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğunda yapılacağı belirtilmelidir.

Bulgaristan vizesi harç bedeli Bulgaristan Konsolosluğu’na yalnızca vize başvurusu için ödenmesi gereken ücrettir. Vize başvuru merkezlerine ödenen hizmet bedelleri ile kargo-kurye hizmeti gibi ödemeler vize harç bedeline dahil değildir ve Vize Hizmet Merkezine nakit olarak ödenmelidir.

İstanbul Bulgar Konsolosluğu D Vizesi Harç Ücreti

Bulgaristan konsolosluğu İstanbul’un D tipi vize ücretleri Garanti bankasına yatırılmaktadır. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Emekliler için D tipi vize, Şirketinin temsilciliğini kuranlara D vize, Bulgaristan Öğrenci D vize, Yatırımcılar D Vize, Ev sahibi olanlar için Bulgaristan D vizesi, Bulgaristan Vatandaşlığını geri alanlar için D vizesi, Bulgar vatandaşı ile evlenenler için D Vize, Aile birleşimi yapanlar için Bulgar D vizesi ve sürekli ya da geçici, kısa süreli oturum almak isteyen kişiler D vize işlemleri için 100 Euro vize harç bedeli talep etmektedir. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu D Vize harç bedelleri Garanti Bankasına yatırılmalıdır. Türkiye’de ikamet eden yabancı ülke vatandaşları için de Bulgar oturum izini başvuru ücreti aynıdır ve Garanti bankasına yatırmaları gerekmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğu Kısa ve uzun süreli vize başvuruları Vize Hizmet Merkezine yapılabilmektedir. Vize Merkezi Bulgaristan vize başvurularını kabul edip Bulgaristan konsolosluğu tarafından değerlendirilen vize başvurularının sonucunu başvuru sahiplerine bildirmektedir. Ancak Vize Başvuru Merkezinin Bulgaristan vizesi başvuruları hakkında verilen kararlar üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Vize başvuruları hakkındaki karar yetkisi yalnızca Bulgaristan konsolosluğu vize bölümüne aittir.

Bulgaristan Konsolosluğu Tatil Günleri

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara ve Bulgaristan Türkiye dış temsilcilikleri aşağıda bulunan Bulgaristan Cumhuriyeti resmi tatil günleri dışında Türkiye resmi tatilleri dışında da çalışmalarına ara vermektedir. Bulgaristan Başkonsolosluğu ve Bulgaristan Türkiye temsilciliklerinde işlemleri bulunan kişilerin bu tarih aralıklarını göz önünde bulundurarak vize başvurusunda bulunmaları fayda sağlayacaktır.

1 Ocak 2018 Yeni Yıl
3 Mart 2018 Bulgaristan Kurtuluş Bayramı
8 Nisan 2018 Paskalya Bayramı
23 Nisan 2018 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs 2018 Emek ve Dayanışma günü
6 Mayıs 2018 Gregyovden ve Bulgar Ordusu Günü
19 Mayıs 2018 Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
24 Mayıs 2018 Bulgaristan Eğitim, Kültür ve Yazma Bayramı
14 -16 Haziran 2018 Ramazan Bayramı
15 Temmuz 2018 Demokrasi ve Özgürlükler Günü
6 Eylül 2018 Bulgaristan Birleşme günü
21-24 Ağustos 2018 Kurban Bayramı
30 Ağustos 2018 Zafer Bayramı
22 Eylül 2018 Bulgaristan Bağımsızlık Günü
29 Ekim 2018 Cumhuriyet Bayramı
24-26 Aralık 2018 Noel bayramı
31 Aralık 2018 Yeni Yıl tatili

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na Ulaşım

Aşağıda Bulgaristan konsolosluğuna ulaşımı sağlayacak olan bazı toplu taşıma bilgileri bulunmaktadır. Bu otobüs numaraları direk olarak Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğunun önünde bulunan Turizm Sitesi durağından geçmektedir,

Avcılardan Bulgaristan Konsolosluğuna Metro ile Zincirlikuyu’da inerek Etiler istikametine giden DT-1 veya DT-2 hat numaralı otobüslerle Ulus / Turizm Sitesi mevkiinde bulunan Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na ulaşabilirler.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nu ziyaret etmek için aşağıda hat numaraları bulunan otobüsler de kullanılabilir.

İETT DT 2 – Ortaköy – Dereboyu
İETT U 1- Beşiktaş – Ulus – Zincirlikuyu
İETT U 2 – Beşiktaş – Ulus – Zincirlikuyu
İETT 58 UL – Ulus Mahallesi – Kabataş