Bulgaristan Ticari Vize

Bulgaristan Ticari Vize

Bulgaristan Ticari Vizesi, Bulgaristan Cumhuriyeti’ne iş amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken Bulgaristan vizesi tipidir. Bulgaristan Ticari Vize başvurusunda bulunmak için seyahatin ticari amaçlarla yapılacağı ispat edilmelidir.

Bunun yanı sıra Bulgaristan ticari vize almak ve seyahati yapacak olan kişinin ismine özel düzenlenmiş ve kendisine gönderilmiş bir ticari vize davetiyesi almış olmalıdır. Bulgaristan ve Türkiye arasında son yıllar artış gösteren ticaret hacmi, önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğine işaret etmektedir.

Bulgaristan ticari vizesi başvurusu için gerekli belgeler ve evraklar Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Ticari vize başvurularında bazı başvuru belgelerine özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Bulgaristan Konsolosluğunun vermiş olduğu evrak detaylarına göre başvuru dosyası titizlikle hazırlanmalıdır. Burada yer alan bilgiler başvuru evraklarının içeriğini yansıtan bilgilendirme amacıyla verilmektedir. Bulgaristan Ticari Vizesi için başvuru sahiplerinin özel durumlarına göre değişkenlik gösteren evraklar hakkında detaylı bilgiler ise Bulgaristan Konsolosluğu ve konsolosluğa kayıtlı vize servisleri üzerinden alınabilmektedir.

Bahsi geçen bulgarkonsoloslugu.com web sitesi Bulgaristan konsoloslukları bilgileri referans alınarak vize başvuru sahiplerini bilgilendirmek için düzenlenmiş bir hizmet sağlayıcısıdır. Başvuru işlemlerini gerçekleştirmeden önce Bulgaristan konsolosluğu resmi web adreslerinden güncel bilgilerin teyit edilmesi önerilmektedir.

Bulgaristan’a Ticari Vize ile Giriş

Bulgaristan Ticari vizesi almış olmak, Bulgaristan’a giriş yapma garantisi vermemektedir. Bulgaristan sınır girişlerinde görev yapan memurlar ve polis kişilerin ülkeye girişine izin vermeme hakkına sahiptir.
Bulgaristan Ticari Vizesi ya da Schengen vizesi ile Bulgaristan hava ya da kara sınır kapılarından giriş yaparken geçerli Hotel rezervasyonu, Seyahat Sağlık Sigortası ve seyahat harcamalarının nasıl karşılanacağı sorulabilir ve sunulan otel rezervasyonu teyit edilmek istenebilir. Bu nedenle Bulgaristan’a giriş yapacak kişiler, söz konusu belgelerin birer kopyasını yanında taşımalıdır.

Schengen ülkeleri, 2014 Eylül ayında parmak izi uygulamasına geçmiştir. Bu çerçevede Schengen Bölgesi’ne seyahat edecek kişilerden parmak izi alınarak VIS kaydı tutulmaktadır. Verilen parmak izi 5 yıl içinde yapılacak Schengen vizesi başvurularında (ististani durumlar hariç) geçerli olmaktadır.

Bulgaristan Avrupa birliği ülkesi olmasına karşın Schengen Bölgesi’ne üye değildir. Schengen vizesi ile Bulgaristan’a girilebilir. Ancak Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat edilemez. Bulgaristan Ticari Vizesi ile sadece Bulgaristan sınırlarında seyahat edilebilir.

Schengen vizesi ile Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen kişiler, seyahatlerine vizesine sahip oldukları ülkeden başlamak zorundadır. Schengen kuralları uyarınca Schengen vizesi ile yapılacak seyahatler vizesine sahip olunan Schengen ülkesinden başlamak zorundadır. Bu kurala uyan kişiler Schengen vizesi ile Bulgaristan’a turistik, ticari ya da transit seyahatte bulunabilir ve geçerli Schengen vizesinin süresi kadar konaklama yapılabilir.

Bulgaristan Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan Ticari Vizesi ile ilgili kararlar konusunda yetkili merciiler; Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği’dir. Bulgaristan Ticari vizesi başvurusu için destek alınan aracı kurumların Bulgaristan Ticari gerekli evrakları en uygun şekilde hazırlamasının dışında vizeye ilişkin kararlar üzerinde hiçbir yetkisi bulunmamaktadır.

Pasaport

Bulgaristan Ticari Vize başvurusunda bulunulacak pasaportun güncel olması gerekmektedir. Seyahat dönüşü itibariyle en az 6 ay daha geçerliliğinin bulunması ve en az 2 adet boş sayfasının olması şartı aranmaktadır. Alınış tarihinden itibaren üzerinden 10 yıl ve üzeri bir süre geçen, eski tip lacivert pasaportlarla yapılan vize başvuruları kabul edilmemektedir.

Önemli Not: Eğer varsa; daha önceki pasaport ve vizeli sayfaların fotokopilerinin ibraz edilmesi, vize başvurunuzun daha hızlı ve olumlu yönde sonuçlanmasına katkı sağlayacaktır.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgaristan Vize Başvuru Formu, başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Formun imza kısmında bulunan imzaların atıldığına dikkat ediniz. Bulgaristan konsolosluğu imzasız vize başvuru formlarını kabul etmemektedir.

Vize evrakları, dilekçe ve sıralama

Bulgaristan Ticari Vizesi için sunacağınız evraklar Bulgaristan konsolosluğunun istediği şekilde sıralanmış ve düzenlemiş olmalıdır. Çalıştığınız veya sahibi olduğunuz şirketin antetli kağıdına ticari vize başvurusu yapmak istediğini belirtir açık ve net ifadelerle vize talep dilekçesi yazılmalıdır. Dilekçe yetkili kişi tarafından kaşelenerek imzalanmalıdır. Bulgaristan vizesi için doldurulması gereken Bulgaristan Vize Başvuru Formu başvuru sahibi tarafından doldurulmalı ve şahsen imzalanmalıdır. Bulgaristan Vize Başvuru Evrakları güncel olmalıdır.

Biometrik Fotoğraf

Bulgaristan vizesi başvurusu için Bulgaristan konsolosluğu 2 adet biyometrik fotoğraf talep etmektedir. Fotoğraflar güncel olmalıdır. Arka fonu beyaz zemin üzerine çekilecek fotoğraf ebatları 3.5 X 4.5 cm boyutlarında olması gerekmektedir. Fotoğraflar mevcut görünümü yansıtmalı ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Fotoğrafta yüz hatlarını net ve belirgin bir şekilde görünmesini engelleyen aksesuar kullanılmamalıdır. Dini sebeplerle takılan başörtüleri haricinde baş açık olmalıdır.

Not: Fotoğrafınız güncel olsa dahi başka bir vize de veya pasaportta kullanılmış fotoğraflar kabul edilmemektedir.

Bulgaristan Ticari Vize Ücreti

Bulgaristan Ticari Vizesi Ücreti 60 EUR’dur. 12 yaş altı başvuru sahiplerinden konsolosluk harcı alınmamaktadır. Fakat konsolosluk harç ücretlerine ilaveten başvuru merkezi ücreti alınmaktadır. 12 yaş altı konsolosluk bedeli olmasa bile başvuru servisi ücretleri geçerlidir. Farklı ülke vatandaşları için vize ücreti başvuru sahibinin uyruğuna göre değişkenlik göstermektedir. Makedonya ve Sırbistan vatandaşları vize ücretinden muaftır. Ancak hizmet ve servis ücreti ödenmektedir. Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya, Ukrayna vatandaşları için vize ücreti 35 Euro, 12 yaşından küçük çocuklar ise vize ücretinden muaftırlar.

Bulgaristan Ticari Vize Davetiyesi ve Davet Mektubu

Bulgaristan Ticari Vize başvuru dosyasında yer alması gereken Bulgaristan’dan gönderilmesi gereken resmi belgeler;

Ticari Davetiye

Bulgaristan’da ticari ilişkide bulunulan firma tarafından, Bulgaristan yabancılar şubesinden alınmaktadır.

Davet Yazısı

Bulgaristan’daki şirketin antetli kağıdına, Ticaret Odası’ndan onaylatılmış olarak ibraz edilmelidir. Bulgaristan Konsolosluğu, resmi evrakların faks ve fotokopi nüshalarını Bulgaristan Ticari Vize başvurusu için onaylamamaktadır.

Önemli Not: Başvuru yapılan davetiyenin üzerine konsolosluk yetkililerinin kaşe basması dolayısıyla davetiyeler yeni bir başvuru için kullanılamamaktadır.

Finansal Geliri Belgeleyen Evraklar

Bulgaristan Konsolosluğu, vize başvuru sahibinin Şirket Banka Hesabında; seyahat harcamalarının karşılığı bakiyenin EURO/TL veya USD olarak görmelidir.

Ticari Vize işlemleri için başvuru sahibinin son 3 aylık aktif banka hesap hareketini gösteren Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü; bankanın imzası, kaşesi ve Bankanın İmza Sirküleri ile birlikte sunulacak olup son 15 gün içinde alınmış olmalıdır.

Ticari Vize işleminde bulunacak kişi bir yere bağlı çalışıyorsa; son 3 aylık maaş bordrolarının aslı, bağlı bulunulan Kurum tarafından kaşe atılarak, ıslak imzalı olarak sunulmalıdır.

Ek olarak, Ticari Vizesi işlemlerinde bulunacak kişi adına eğer varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı nüshaları başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.

İş ve Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler

Ticari Vize başvuru işleminde bulunacak kişilerin çalıştıkları, bağlı bulundukları kurum ya da firmada çalıştıklarını gösterir resmi belgelerin orijinalleri; SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

 • Ticari Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; Bulgaristan Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda Kurum/Şirket İzin Belgesi – pozisyonu, ticari seyahatin amacı ve sebebi, görevi, işe devam taahhüdü gibi bilgileri içermelidir. Evrakta, kurum / şirketin iletişim bilgileri, yetkili kişinin isim-soyismi ve pozisyonu, imzası ve kaşesi ile birlikte düzenlenmelidir.
  Varsa, bağlı bulunduğu kurumdan Görev Kimlik Kartı’nın aslı.
 • Ticari Vize talebinde bulunan kişi Şirket Sahibi ise; imza sirküleri, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazatesinin kopyası ve vergi levhası.
 • Bulgaristan Ticari Vize başvusu yapan kişi Emekli ise; Emeklilik belgesi (e-devletten barkodlu olarak temin edebilirsiniz.)

Başvuru sahibinin çalıştığı şirketin ticari kimliğini belirten evraklar

Ticari Sicil Gazetesi veya Sicil Kaydı – Bulgaristan Ticari Vize işleminde bulunacak başvuru sahibinin bağlı bulunduğu firmada isim, soy isim ve ünvan değişikliğini göstermesi bakımından önemlidir.
İmza Sirküleri fotokopisi – Ticari Vize işleminde bulunan kişinin çalıştığı şirkette imza yetkisi olan kişilerin ibraz edildiği bu evrakın sunulması zorunludur.
Vergi Levhası – şirketin son yıla ait vergi bilgilerini beyan eden bu evrak sunulmalıdır.
Faaliyet Belgesi – son 6 ay içerisinde bağlı bulunulan ilin Ticaret Odasından çalışan şirket adına düzenlenmiş resmi evrak. Ticaret odasından e-imzalı olarak alınan belgeler 30 gün geçerlidir.

Bulgaristan’da Bulgar – Türk ortaklığındaki şirketlere sahip /çalışan ve iş amacıyla sık sık Bulgaristan’ı ziyaret eden başvuru sahipleri, seyahatlerini bu ticari içerikli sebebe dayandıracak belgeleri sunmaları gerekmektedir.

Bulgaristan Ticari Vize başvuru sahibinin Bulgaristan’da şirket ortaklığı bulunuyorsa; Bulgaristan ile iş ilişkilerinizi ispatlayan anlaşma, sözleşme, gümrük beyannamesi fatura vb. gibi belgeler:

 • Bulgaristan’da kurulu firmanın Faaliyet Belgesi (agentsiya na spisvaniyata Udostovorenie),
 • Borcu yoktur kağıdı (lipsa na zadaljenie),
 • Bulgaristan’da başvuru sahibi adına faturalar ( son 6 aylık),
 • Bulgaristan’da Banka Hesap Dökümü,
 • Bulgaristan’da ikamet edilen evin Kira Kontratı sunulmalıdır.

Seyahat Amacını Destekleyici Belgeler

Bulgaristan Ticari Vize işlemleri ile ilgili başvuru sahiplerinin Bulgaristan’a ulaşım ve konaklamaya ilişkin rezervasyon bilgileri; Uçak bileti rezervasyonu- gidiş-dönüş bilet rezervasyonu; seyahat tarihlerini desteklemelidir.

Özel araç ile seyahat edilecek olması halinde; araç ruhsatı; (şirket adına ise isme verilmiş noterden onaylı vekaletname) Bulgaristan veya Turing’ten alınmış uluslararası yeşil sigorta ve uluslar arası ehliyet (orijinal) ibraz edilmelidir.

Ticari Vizesi için hotel rezervasyonu: Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği vize başvurusunda sunulacak hotel rezervasyonlarının konfirme edilmiş (onaylanmış) olmasını talep etmekte ve vize başvuru işlemlerini değerlendirme sürecinde söz konusu otelleri arayarak rezervasyonları teyit etmektedir. İnternet aracılığı ile yapılan geçici, göstermelik otel rezervasyonları tespit edildiği takdirde, yapılan vize başvurusunun reddedilmesine yol açmaktadır.

Seyahat Sağlık Sigortası

Bulgaristan Ticari Vizesi başvurusunda bulunan kişiler, seyahat sağlık sigortalarını talep ettikleri Bulgaristan vizesi süresinden daha uzun bir dönemi kapsayacak şekilde kestirmelidir. (Örneğin: Bulgaristan Konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’nden 30 gün geçerli 10 gün konaklamalı vize talebinde bulunan kişiler, Seyahat Sağlık Sigortalarını 30 günlük yaptırmalıdır. Diğer durumlarda çoğu Bulgar vizesi 6 gün geçerli, 6 gün konaklamalı verilmektedir.
Ticari Vize işlemlerinde bulunacak kişinin, acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış seyahat sigortası; Bulgaristan’da kalış süresini kapsayan, Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli, en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

Önemli Not !

Bulgaristan Başkonsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak isteme hakkına sahiptir, başvuru sahibini görüşme için çağırabilir ve herhangi bir açıklama yapmadan reddetme hakkına sahiptir. Hiç bir durumda vize ücreti ve servis ücreti geri ödenmez.

Bulgaristan Ticari Vizesi ile ilgili Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar

 • Bulgaristan’a araç ile seyahat edilmesi durumunda yeşil sigorta ve uluslararası ehliyet yaptırılmalıdır. Bu iki belgeye sahip olmayan kişilerin ve araçların Bulgaristan sınır kapısından geçmesi mümkün değildir.
 • Türkiye oturum izni sahibi yabancı ülke vatandaşları Türkiye’den yapacakları Ticari Vizesi başvuruları doğrudan Bulgaristan Konsolosluğu’na veya Bulgaristan Büyükelçiliği’ne yapabilirler.
 • Ülkesinde Bulgaristan temsilciliği bulunmayan kişiler, Bulgaristan Ticari vizesi başvurularını kendilerine en yakın ülkede faaliyet gösteren Bulgaristan temsilciliğine yapabilirler. Örneğin: Irak ve Suriye vatandaşları Bulgaristan vizesi başvurularını Türkiye’de bulunan Bulgaristan temsilciliklerinden yapabilirler.

Bulgaristan Konsolosluğu Ticari Vize İşlem Süresi

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği kısa süreli vize (C Vize) başvurularını ortalama 5-10 iş günü içerisinde sonuca ulaştırmaktadır. Ancak, konsolosluğun vize işlemlerini öngörülen sürede sonuca ulaştıracağının garantisi yoktur. Dolayısıyla bazı durumlarda Bulgaristan Ticari Vize işlemleri için öngörülen sürenin uzaması ya da kısalması söz konusu olabilmektedir. (Bulgaristan vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da Bulgaristan resmi tatil günlerine ya da Bulgaristan Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasına yol açar)

Bulgaristan vizesi başvurularının konsolosluk tarafından reddedilmesi de söz konusu olabilir. Tüm bu durumlar nedeniyle Ticari Vize başvurusunda bulunan kişiler, seyahat planlamalarını vizeleri sonuçlandıktan sonra, netleştirmelidir. Önceden uçak bileti almanın ya da ödemesi yapılmış otel rezervasyonlarının Ticari vize işlemleri konusunda herhangi bir yaptırımı olmadığı unutulmamalıdır.

Vize Reddi Durumunda

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği ret ile sonuçlanmış vizelerin harç bedellerini iade etmemektedir. Banka’ya yatırılan Ticari Vize Harç Bedeli tek kullanımlıktır. Bu ücretin geri iadesi talep edilemez. Ayrıca vize başvurularında kullanılan evrakların da geri iadesi söz konusu değildir.
Dolayısıyla, Bulgaristan vizesine yapılan her başvuru için yeniden evrak hazırlanması ve yeniden harç yatırılması gereklidir. Ayrıca, daha önce Bulgaristan vizesi almış olmak bu vizenin tekrar alınabileceği anlamına gelmemektedir.

Bulgaristan Ticari Vizesinin Süresini Düzenlemek

Bulgaristan konsolosluğu tarafından verilen ticari vizenin süresinin planlanan Bulgaristan seyahatinden daha kısa olması ya da vize başvurusunda sunulan otel rezervasyonu, uçak bileti ve vize başvuru formunda yer alan tarihlerin uyuşmaması durumunda, Bulgaristan Konsolosluğu’na, Bulgaristan Büyükelçiliği’ne ya da Vize Başvuru Merkezi’ne sürenin düzeltilmesi talebi ile başvuru yapılabilir.
Örnek olarak: 7 günlük hotel rezervasyonu ve uçak bileti var ve Bulgaristan’a konsolosluğundan 3 günlük vize çıktıysa, düzeltme talebinde bulunulabilir. Ancak Bulgaristan konsolosluğuna 7 günlük hotel rezervasyonu ile başvuru yapılmış ve 9 günlük Ticari vize talep edilmiş ise, Bulgaristan Konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği yeni bir Ticari vize başvurusu yapılması talep edebilir.

Bulgaristan Ticari Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Ticari vize başvurusunda bulunmak istiyorum Bulgaristan firması bana davetiye gönderemiyor, davetiye olmadan vize başvurusunda bulunabilir miyim?

Cevap: Ticari davetiye olmadan Konsolosluklarca ticari vize başvurusu kabul edilmemektedir.

1 yıllık çok girişli vize nasıl alabilirim?

Cevap: Çok girişli (multi vize) alabilmeniz için 1.ticari vizeden sonraki başvuruda iş ilişkilerinizi (ithalat, ihracat, sözleşme, anlaşma) ispatladıktan sonra çok girişli vize alabilirisiniz

5 tane turistik vizem var. 3 aylık ticari multiple / çok girişli vize nasıl alabilirim?

Cevap: Bulgaristan Konsoloslukları vizeleri 6 ay ve 1 yıllık multiple vize sıralamasına göre veriyor. Turistik vizelerinizin olması bir avantaj değil aksine, daha önce aldığınız turistik vizeler ile Bulgaristan’da iş yapmış, ticari faaliyetlerde bulunmuş iseniz çok girişli vizeyi almakta güçlük çekebilirsiniz.

Bulgaristan kurulu şirketimin belgeleri ile Ticari vize başvurusu yaptım, vizeme red geldi. Neden olabilir?

Cevap:Bulgaristan konsolosluğu vize bölümünden pasaportunuzu teslim ederken vizeniz olumsuz / Ret ile sonuçlanmış ise size neden ret edildiğine dair belge vermiş olmalılar. Bulgaristan Konsolosluklarca/ Büyükelçiliklerce size verilen bu belgede vize başvurunuza neden Ret geldiğinin sebebi açıklanmakta.

Bulgaristan Ticari Vize Almak, Turistik Vizeye Göre Daha mı Kolay?

Cevap:Bulgaristan ticari vize işlemlerinin en önemli bölümünü Bulgaristan’da ziyaret edilecek olan firmadan gelen davetiye yazısı oluşturacaktır. Yabancı ülkelere yapılan seyahatlerde davetiye yazısı, vize prosedürleri arasında her zaman önemli bir evrak olurken konsoloslukların göz önünde bulundurduğu bir belgedir. ticari vize uyum koşullarının eksiksiz olarak tamamlanması ve ticari vize davetiyeniz ise her zaman bir avantajdır.

Şirketi Olan Herkesin Bulgaristan Ticari Vize Alması Zorunlu mu?

Cevap:Şirketi olan herkesin Bulgaristan ticari vize alması zorunlu değildir. Seyahat amacınızın içeriği ticari bir faaliyet ise, ticari vize başvurularında bulunmalısınız. Bu şekilde alınmış olan vize ile başarılı bir seyahat yapabilirsiniz.

Bulgaristan Ticari Vize İle Turistik Seyahatte Bulunmak Sorun Yaratır mı?

Cevap:Bulgaristan ticari vizesi ile turistik seyahatte bulunulması herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Bulgaristan turistik vize ile ticari bir faaliyette bulunulamazken, ticari vize ile turistik seyahat gerçekleştirebilmektedir.

Bulgaristan Ticari Vize İçin Davetiye Yazınız Yoksa?

Cevap:Bulgaristan ticari vize işlemlerinizin gerçekleşebilmesi için zorunlu olan bir belgedir davetiye yazısı. Bulgaristan ziyaret edilecek olan şirketten davetiye yazısının alınamaması halinde ise ticari vize alma imkânınız bulunmayacaktır.

Geçerli Bulgaristan vizesi olan pasaportumu kaybettim, ne yapmalıyım?

Cevap:Geçerli Bulgaristan vizesi olan pasaportunuzun kaybolması halinde mevcut vizenizden yararlanamazsınız. Yeni bir pasaport çıkartarak, yeni vize işlemlerinde bulunmanız gerekecektir.

İlk defa Bulgaristan vizesi başvurularında bulunacağım en fazla kaç günlük Bulgar vizesi alabilirim?

Cevap:Bulgaristan Konsolosluğu, gerçekleştirecek olduğunuz ilk vize başvuruları için uzun süreli bir Bulgaristan vizesi vermeyecektir. Geçerli ve makul bir gerekçeniz olmadığı sürece Bulgaristan Konsolosluğu Bulgaristan hotel rezervasyonlarınızı göz önünde bulunduracak ve hotel rezervasyon süresine göre vize verecektir.

Bulgaristan vizesi için pasaport süresi ne kadar olmalıdır?

Cevap:Konsolosluk Bulgaristan vize işlemleri için kullanacak olduğunuz pasaportunuzun süresinin Bulgaristan seyahat sona eriş tarihi itibariye en az 6 ay geçerliliği bulunması gerektiğini belirtmektedir.