bulgaristan transit vize

Bulgaristan Transit Vize

Bulgaristan transit vize; Bulgaristan ülkesi üzerinden diğer ülkelere transit geçiş yapmak için alınması gereken vize türüdür. Tek girişli ve çok girişli olmak üzere iki bölüme ayrılır. Transit vize başvurusu yapmak istiyorsanız mesleki durumunuza göre aşağıda sıralanan evraklar ile ilgili konsolosluk birimine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bulgaristan Transit Vize Gerekli Evraklar

 • Bulgaristan Konsolosluğuna ibraz edilmek üzere aile bilgilerinizi gösteren Tam Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Pasaport geçerlilik süresi en az 1 yıl olmalı
 • Otobüs ile gidecekseniz Bulgaristan otobüs biletiniz / Özel araçla gidecek iseniz, araç ruhsatınız, uluslararası ehliyetiniz (beynelmilel ehliyet) Bulgaristan’da geçerli yeşil sigorta (araç sigortası).
 • 2 adet biometrik fotoğraf, arkası beyaz fonlu, 35×45 mm ölçülerinde
 • Banka hesap cüzdanı fotokopisi, hesap içerisinde minimum 4.000 TL olması gerekmektedir.
 • Çalıştığınız iş yerinden son 3 Ay’ın maaş bordrosu ve işe giriş bildirgesi / Emekli iseniz, emeklilik kartınız / Öğrenci iseniz öğrenci belgesi.
 • Yabancı uyruklu iseniz Türkiye’de geçerli süreli ikamet tezkeresi.

Bulgaristan vizesi için başvuran kişi Özel aracı ile seyahat edecek ise,

 • Araç Ruhsat fotokopisi
 • Uluslararası geçerli araç sigortası (Yeşil Sigorta)
 • Bulgaristan’ da araç kullanabilmesi için gerekli olan uluslararası geçerli ehliyet (Beynelmilel ehliyet.
 • 2016 yılından itibaren alınan ehliyetler beynelmilel ehliyetlerdir.)

Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Transit Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan transit vizesinin süresi ne kadardır?

Cevap: Bulgaristan Konsolosluğundan almış olduğunuz transit vize ile kalış süresi 2 gündür.

Bulgaristan Konsolosluğu transit vizeyi hangi durumlarda tek/ hangi durumlar çok/ hangi durumlarda multiple / çok girişli olarak verir?

Cevap: Tek girişli transit vize; Transit Vizesi başvuru formunda tek girişli işaretlediğiniz takdirde transit vizesine geri dönüş izniniz olmadığınız zamanlarda transit vizesi tek girişli alınabilir.
Çift girişli transit vize; Ülkeye geri dönüş izniniz varsa ve Bulgaristan Konsolosluğu Transit Vizesi başvuru formunu çift girişli olarak işaretlediyseniz çift girişli transit vize alınabilir.

Multiple girişli 6 ay – 1 yıl transit vize; Bulgar vizesi için multi girişli transit vize başvurusu yapılırken bunun sebebini açıklayan gerekli evrakları Bulgaristan konsolosluğuna sunmanız gerekmektedir. Örneğin: Romanya, Kosova, Makedonya ülkelerinde şirketleriniz ya da yoğun çalıştığınız iş ortaklarınızdan davetiye veya yaptığınız ithalat ve ihracatlarının gümrük beyannamelerini sunarsanız, bu sizin çok girişli transit vize almanızı kolaylaştıracak belgelerdir.

Bulgaristan Konsolosluğu kimlerden transit vize istemez?

Cevap: Bulgaristan Konsolosluğu geçerli schengen vizesi olan kişilerden ve geçerli Bulgaristan vizesi olanlardan Avrupa Birliği vatandaşlarından ve çok girişli Romanya ve Hırvatistan vizesi olan kişilerden transit vize talep etmemektedir.

İkamet tezkeresi sürem bitti, Romanya vatandaşıyım ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Ülkede kalış izniniz olmadığı için Bulgaristan Konsolosluğu tek girişli transit vize verir. Ülkenize gidip tekrardan Romanya’daki Bulgaristan Konsolosluğuna yeni bir transit vize başvurusu yapabilirsiniz.

Özel aracımla Bulgaristan üzeri Makedonya’ya gideceğim, Bulgaristan transit vize istiyor mu?

Cevap: Bulgaristan üzeri Makedonya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan transit vizesi almaları zorunludur. Bulgaristan transit vizenizin kaç girişli olduğu ise göz önünde bulundurulmalıdır.

Bulgaristan transit vizesini kapıda alınabiliyor mu yoksa yolculuk öncesi mi almamız lazım?

Cevap: Transit vizesi sınır kapısında verilmemektedir.

Uluslararası havaalanlarında transit vize almadan kalınabilen bölümlerde Yunanistan transit vizesi almadan nasıl kalınır?

Cevap: Transit vize işlemlerine dair gereklilikler oldukça detaylıdır. Havaalanlarında Uluslararası bölümler de bekleme yapma durumunuza göre değişebilecektir.