Bulgaristan Turistik Vize

Bulgaristan Turistik Vize

Bulgaristan yüzlerce yıllık tarihi birlikteliğiyle doğal güzelliklerinin birleşmesi sonucu Türkiye için hem turistik hem de kültürel ve ticari manada başlıca cazibe merkezleri arasındadır. Bu bağlamda Bulgaristan’a turistik amaçlar ile seyahat etmek isteyenler Bulgaristan turistik vize başvurusu yapmak ve Bulgar vizesi almak durumundadırlar.

Bulgaristan Konsolosluğu Turistik Vize Başvurusu

Bulgaristan’a Türkiye’den turistik turlar düzenlemesinin yanı sıra Bansko Kayak Merkezi başta olmak üzere Bulgaristan Kayak Turları yapılmaktadır. Bulgaristan vizesine başvurmak için öncelikle net bir seyahat planı belirlenmesi gerekiyor. Bulgaristan Konsolosluğu veya Bulgaristan Büyükelçiliği’ne ibraz edilecek seyahat planınızın seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerli olan bir pasaport ile Bulgaristan Vize Başvurusu yapılması ön koşul olarak belirtilmiştir.

Vize başvurusunun kabul edilmesi için sunulan pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış olması ve pasaportta en az 2 tane boş sayfa bulunması gerekmektedir. Daha önce yapılan yurt dışı seyahatleriniz varsa bu seyahatlere dair özellikle Amerika vizesi, İngiltere vizesi, Kanada vizesi veya Schengen vizesinin bulunduğu pasaport sayfalarının fotokopilerini pasaportunuzun resimli bilgi sayfası fotokopisi ile birlikte Bulgaristan vizesi başvuru evraklarınıza eklemeniz gerekir. Ayrıca Bulgaristan Konsolosluğu veya Bulgaristan Büyükelçiliğinin ilgili birimleri tarafından yapılacak olan vize değerlendirme aşamasına olumlu manada katkıda bulunacaktır.

Bulgaristan Turist Vizesi İçin Gereken Evraklar

Bulgaristan vizesi için gereken evraklar ve belgeler Bulgaristan konsolosluğunun talebi doğrultusunda belirlenmektedir. Bulgaristan vizesi evrakları, seyahat edecek olan kişinin seyahat amacı ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu bağlamda ilk olarak başvuruda bulunulacak Bulgaristan vizesi belirlenmelidir. Akabinde başvuru evraklarının teyidi için Bulgaristan konsolosluğu veya yetki vize merkezleri üzerinden bilgi alınabilmektedir.

Pasaport

Bulgaristan turistik vizesi için ibraz edilecek pasaport güncel olma özelliği taşımalıdır. Alındığı tarihten itibaren üzerinden 10 yıl ve üzeri bir süre geçmemiş olmalıdır. Güncel pasaportunuz Bulgaristan dönüşü itibariyle en az 6 ay daha geçerliliği bulunan bir pasaport olmalıdır. Pasaportunuz sık kullanıldı ise vize basımı ve diğer giriş çıkış prosedürleri için pasaportunuzda en az 2 adet boş sayfa olmalıdır. Pasaportunuzun resimli bilgi sayfası ile birlikte daha önce alınmış vizeli sayfaların fotokopileri eklenmelidir.

Önemli Uyarılar:

Üzerinde süre uzatma ibaresi bulunan eski tip mavi Türk pasaportları Bulgaristan Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Bahsi geçen tipte pasaport sahiplerinin Bulgaristan vizesi başvurusu yapmadan önce nüfus müdürlüğünden randevu alarak pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir.

Eğer varsa; daha önce almış olduğunuz pasaportların ve üzerinde bulunan vizelerin fotokopilerini de mevcut pasaportunuzla birlikte sunmanız vize başvurunuzun olumlu yönde değerlendirilmesine katkı sağlayacaktır.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgaristan vizesi başvuru formu, Bulgaristan konsolosluğu tarafından hazırlanan ve müracaatçı kişiler hakkında konsolosluğun vize bölümünün bilgi edinmesini sağlayan uluslararası geçerli resmi bir evraktır

Vize başvuru formunda bulunan bilgiler eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve gerçeğe uygun bilgiler verilmelidir. Vize formunun en alt kısmında bulunan imza bölümleri başvuru sahipleri tarafından imzalanmış olmalıdır. Bu formu doldurarak beyan etmek resmi olarak vize talep ettiğinizi gösterir belgedir.

Önemli Uyarı: Başvuru sahibi 18 yaşının altındaysa, Bulgaristan turistik vizesi başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra her iki ebeveyni tarafından imzalanmalıdır. Eğer ebeveynler ayrıysa veya tek ebeveyn formu imzalamışsa velayetin sadece imzası bulunan ebeveynde bulunduğunu gösterir belge eklenmelidir.

Bulgaristan Turistik Vize Evrakları, Dilekçesi, Sıralaması

Bulgaristan turistik vize başvuru evrakları Bulgaristan konsolosluğu ve Bulgaristan büyükelçiliğinin talep ettiği şekilde sıralanmalıdır. Bulgaristan Turistik Vizesi talep edilmesi için Bulgaristan Konsolosluğuna hitaben yazılacak Turistik Vize Talep Dilekçesi, seyahat amacını ve seyahat tarihlerini belirten açık ve net bilgiler içermelidir.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu başvuru sahibi tarafından şahsen doldurulmalı ve imzalanmış olmalıdır. Vize Başvuru Formu’nda başvuru sahibinin adres, iletişim, mesleki durum ve konaklayacağı yere dair bilgiler bulunmalıdır. Bulgaristan vizesi başvuru işlemleri dolayısıyla sunulan resmi evraklar, seyahat tarihi öncesi vizenizin yetişeceği şekilde ibraz edilmelidir.

Biometrik Fotoğraf

Bugaristan turistik vizesi başvurusu için 2 adet biometrik fotoğraf gerekmektedir. Fotoğraflar 3.5 X 4.5 cm ebatlarında, arka fonu beyaz olmalıdır. Son 6 ay içerisinde çekilmiş, mevcut halinizi gösteren güncel bir fotoğraf kabul edilmektedir. Fotoğrafta nötr bir yüz ifadesi bulunmalıdır. Dini nedenlerden ötürü takılan başörtüleri haricinde baş kapalı olmamalı ve yüzü kapatacak herhangi bir aksesuar bulunmamalıdır.

Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Bulgaristan konsolosluğuna yapılacak vize müracaatı için aile bilgileriniz gösterir (anne, baba, eş, çocuk) tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği talep edilmektedir.

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti

Bulgaristan konsolosluğu ve Bulgaristan büyükelçiliğine yapılan vize müracaatı için başvuru ücretleri değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan turistik vizesine Türk vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden yabancı ülke vatandaşları başvurabilmektedir. Vize ücretleri başvuru sahibinin uyruğuna ve vizenin tek girişli kısa dönem veya uzun dönem olması göre belirlenmektedir. 0-11 yaş arası çocuklardan Bulgaristan konsolosluğu vize ücreti almamaktadır. Fakat Bulgaristan vizesi başvuru merkezlerine koordinasyon ücreti ödenmektedir.

Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya ve Ukrayna devletleri ile Bulgaristan Devleti arasındaki vize anlaşmalarına göre; bu ülkelerin vatandaşlarından Bulgaristan Turistik Vizesi için 35 Euro vize harç bedeli talep edilmektedir..

Bulgaristan Vize Başvuru Merkezi’ne ödenen hizmet bedeli, kargo-kurye ücreti, seyahat sağlık sigortası, biyometri işlemi ücretleri gibi ödemeler Bulgaristan vizesi harç bedeli dışındadır.

Finansal Durumunuzu Gösterir Evraklar

Bulgaristan konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği, vize başvurusu yapan kişilerin Bulgaristan seyahati esnasında oluşacak masraflarını karşılar derecede bakiyesi bulunan banka hesap dökümleri talep etmektedirler. Banka hesap özetleri en az son 3 ayı gösterir şekilde ve ilgili banka şubesinin imza sirküleriyle birlikte alınmalıdır. Ziraat bankası, Halk bankası ve Vakıfbank gibi devlet bankalarından alınan dökümleriyle birlikte imza sirküsü beyan etme zorunluluğu bulunmamaktadır

Banka Hesap Cüzdanı

Bulgaristan’da geçirilecek her gün, günlük 100 EUR tutarında masrafları karşılama teminatı gösterilmelidir. Sunulacak olan banka hesap özetleri Bulgaristan vizesi başvurusundan en fazla 15 gün önce alınmış olmalıdır. Güncel olmayan banka hesap dökümleri kabul edilmemektedir. Bakiyesi yeterli olan banka hesap özetleri ile birlikte ilgili banka şubesinin imza sirküleri de ibraz edilmelidir. Turistik vize başvurularında şahıs hesabı talep edilir. Fakat ortağı olmayan, tek başına şirket sahibi olan kişiler şirket hesap dökümlerini de sunabilmektedirler.

Mesleki Durumu Beyan Eden Belgeler

Bulgaristan turistik vize başvurusu için başvuru sahiplerinin çalıştığı kurum veya şirketlere ait çalışma evraklarını ibraz etmeleri gerekmektedir.

 • Bulgaristan Turistik Vize başvurusu yapan kişi Çalışan ise; Çalıştığı şirketten veya kurumdan alacağı onay yazısı. İçerik olarak seyahat tarihlerinde izinli olduğu belirtilmelidir. Ayrıca şirkette hangi tarihten bu yana hangi pozisyonda çalıştığı ibraz edilmelidir. Devlet memuru ise; kurumdan alacağı çalıma belgesi ve varsa görev kimlik kartının fotokopisi sunulmalıdır.
 • Bulgaristan Turistik Vize başvurusu yapan kişi Şirket Sahibi ise; Şirketin antetli kağıdına yazılmış vize talep dilekçesi, şirketin ticaret odası veya meslek odası kayıt belgesi, imza sirküleri, vergi levhası, ticari sicil gazetesi.
 • Bulgaristan Turistik Vize başvurusunda bulunan kişi Öğrenci ise; Öğrenci belgesi (güncel ve orijinal olmalıdır). Seyahat masraflarını karşılayacak olan ebeveynden alışmış sponsor dilekçesi ve ebeveynin mesleki durumunu gösteren belgeler. Aile bilgilerini kanıtlamak için tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği de sunulmalıdır. 18 yaş altında bulunan reşit olmayan öğrenciler ve çocuklar için anne ve babadan noter tasdikli muvafakatname, ebeveynlerden biri çocuğa refakat ediyor olsa bile her iki ebeveyninde muvafakatı alınmalıdır.
 • Bulgaristan Turistik Vize başvurusunda bulunan kişi Çiftçi ise; Ziraat odasından veya E-devletten alacağı çiftçilik belgesi.
 • Bulgaristan Turistik Vize başvurusunda bulunan kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; Mesleki oda kayıt belgesi ve görev kimlik kartı fotokopisi

Turistik Vize Başvurusu Yapan Kişinin veya Sponsor olan Kişinin Çalıştığı Firma ile ilgili Belgeler

 • Ticari Sicil Gazetesi Fotokopisi
 • Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusunda bulunan kişinin çalıştığı kuruma dair kuruluş ve şirket ortaklarını gösterir gazete fotokopisi. (Şahıs firmaları için zorunlu değildir)
 • İmza Sirküleri fotokopisi
 • Bulgaristan turistik vizesi başvurusunda bulunan kişinin çalıştığı firmaya ait imza salahiyetine sahip yetkililerin imzalarını gösterir belge.
  Vergi Levhası
 • Çalıştığınız şirketin bir önceki vergi yılına ait durumu beyan eder belge
 • Faaliyet Belgesi
 • Faaliyet belgesi orijinal ise 6 ay, e-imzalı ise 30 gün geçerliliği bulunmaktadır.

Seyahat Planınızı Gösteren Belgeler

 • Bulgaristan turistik vizesi başvurusu için seyahat tarihlerinize uygun olarak düzenlenmiş ulaşım rezervasyonları ve konaklama yapacağınız yer ve adres bilgilerini içeren otel rezervasyonları sunulmalıdır.
 • Bulgaristan Turistik Vizesi İçin Gereken Otel Rezervasyonu
 • Bulgaristan turistik vizesi başvurusu için Bulgaristan konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği’ne konaklama sağlanacak otele ilişkin belgeler ibraz edilmelidir. Otel belgeleri voucher adı verilen konfirmasyonlar şeklinde olmalıdır. Booking veya benzeri sitelerden yapılan geçici rezervasyonlar için
 • Bulgaristan konsolosluğu tarafından otel aranılarak rezervasyon teyidi alındığından vize başvurularının bu tarz rezervasyonlarla yapılan vize başvurularının reddedilme olasılığı bulunmaktadır.

Seyahat Sağlık Sigortası

Bulgaristan Turistik Vizesi için başvuru evrakları ile birlikte en az seyahat süresi boyunca Bulgaristan’da geçerliliği bulunan seyahat sağlık sigortası poliçesi gerekmektedir. Poliçeler talep edilen vize süresiyle doğru orantılı olarak vize süresini kapsamak durumundadır. Örneğin 45 geçerliliği bulunan bir seyahat sağlık sigortasıyla bu süreyi kapsayan bir vize talep etmek mümkün iken, 7 günlük bir seyahat sağlık sigortası ile başvurulması 7 günlük bir vize alımına neden olacaktır.
Bulgaristan Turistik Vize işlemleri için ayakta tedavi, yatarak tedavi, gerekli hallerde ülkeye aktarım gibi geniş kapsamlı olacak şekilde Bulgaristan Cumhuriyeti’nde seyahat boyunca geçerli en az 30.000 EUR teminatlı seyahat sağlık sigortası poliçesi sunmak zorunludur.

Bulgaristan Turistik Vizesi ile ilgili Uyarılar
 • Kendi araçlarıyla ya da özel araçla Bulgaristan Cumhuriyeti’ne seyahat edecek kişiler araç sigortası (yeşil sigorta) yaptırmalıdırlar. Bulun yanı sıra uluslararası geçerliliği bulunan beynelmilel ehliyet ibraz edilmelidir. Araç ruhsat fotokopisi de başvuru evraklarına eklenmelidir. Araç eğer başka bir kişinin üzerine ise; ilgili kişi tarafından bir dilekçe yazılarak seyahate ilişkin bilgi verilmeli ve aracıyla seyahat edilmesine dair rızası olduğu belirtilmelidir.
 • Bulgaristan vizesi müracaat sahibi 18 yaş altında ise vize başvuru formu ebeveynler tarafından imzalanmalı ve seyahate birlikte gidilecek olsa bile Bulgaristan konsolosluğuna ebeveynlere ait muvafakatname belgesi ibraz edilmelidir. Bulgaristan konsolosluğu, muvafakatname belgesini reşit olmayan başvuru sahiplerinden zorunlu bir belge olarak istemektedir. Eğer anne baba boşanmışlarsa ve çocuğun tüm velayet hakları tek bir ebeveyne verilmiş ise; bu durumda diğer ebeveynin çocuğa ilişkin herhangi bir hakkı bulunmadığına dair mahkeme kararı sunulmalıdır. Haftada 1 saat bile olsa herhangi bir ebeveynin çocuğu görme hakkı varsa, muvafakatı alınmaksızın Bulgaristan konsolosluğu kesinlikle vize vermemektedir.
 • Bulgaristan vizesi işlemleri ortalama 7 iş gününde sonuçlandırılmaktadır. Fakat bu süre Bulgaristan konsolosluğu ve Bulgaristan büyükelçiliğinin yoğunluk dönemlerine bağlı olarak uzayabilmektedir. Seyahat öncesi başvuru da bulunmadan önce Bulgaristan Cumhuriyeti’nin resmi tatil günlerini ve kapalı olduğu günleri de dikkate alınız. Başvuru prosedürlerine uygun olmayan evraklarla yapılan başvurular sürecin uzamasına veya vizenin ret edilmesine sebep olmaktadır.
 • Resmi ikamet tezkeresi veya T.C oturum izni ile Türkiye’de ikamet eden yabancı vatandaşlar Bulgaristan vizesine başvuruda bulunabilirler. Bu kişiler başvurularını doğrudan Bulgaristan l-konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği’ne yapabilmektedirler.
 • Vatandaşı olduğu veya ikamet ettiği ülke sınırları içerisinde herhangi bir Bulgaristan konsolosluğu, Bulgaristan büyükelçiliği veya Bulgaristan dış temsilciliği bulunmayan kişiler, kendi ülkelerine en yakın konumda bulunan Bulgaristan elçilikleri veya Bulgaristan konsolosluklarına Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunabilirler.

Önemli Not: Bulgaristan vizesi başvurularını değerlendirme konusunda yetkili kurumlar sadece Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliğidir. Bulgaristan vizesi başvuruları için yetkilendirilmiş vize servisleri, aracı kurumlar ya da vize başvuru merkezlerinin vize onay ya da vize reddi konusunda herhangi bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğu Turistik Vize Çıkış Süresi

Bulgaristan vizesi başvurusu sonrasında C Vize denilen kısa dönem Bulgaristan vizeleri için ortalama değerlendirme süresi 7 iş günüdür. Fakat Bulgaristan konsolosluğu vizenin 7 iş gününde verileceğini garanti etmemektedir. Vize başvurularının mümkün olan en kısa sürede sonuçlanması için Bulgaristan konsolosluğu ve Bulgaristan büyükelçiliği özen göstermektedir. Fakat zaman zaman yapılan hatalı başvurular ve verilen eksik evraklar sonucu vize değerlendirme süresi uzayabilmektedir.
Bulgaristan vizesi işlemlerinin zaman zaman uzun sürmesindeki bir diğer etken ise; genellikle dönemsel bazda olmak üzere Bulgaristan Konsolosluğunun iş yoğunluğundan kaynaklanabilmektedir. Bunun yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti ile Bulgaristan Cumhuriyetinin resmi tatil, bayram vb. durumlar dolayısıyla kapalı olduğu günler de göz önünde bulundurulmalıdır.
Bulgaristan vizesi başvurularında satın alınmış uçak bileti sunmak vize değerlendirme süresinin kısalmasını sağlamamaktadır. Yukarıda bahsedilen süreç durumlarını dikkate alarak Seyahat planınızı netleştirerek yapacağınız yakın tarihli başvurularınız için, vizenizi almadan uçak biletinizi satın almamanız tavsiye edilmektedir.

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan vize reddi, Bulgaristan konsolosluğu tarafından uygun bulunmayan vize başvurularının kabul edilmeme durumunu ifade etmektedir. Öncelikle bilinmesi gereken hususlardan bir tanesi şudur ki daha önce Bulgaristan vizesi almış olmak, yeniden yapılan başvuru da Bulgaristan vizesinin alınacağını garanti etmemektedir. Her vize başvurusu, kendi durumu içerisinde Bulgaristan konsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir. Vize reddi durumunda bankaya yatırılan Bulgaristan Vizesi Harç Ücreti iade edilmemektedir. Harç ücretinin yanı sıra konsolosluğa verilen başvuru evrakları da yeniden hazırlanmalıdır. Bu yüzden Bulgaristan vizesi için her yeni yapılan başvuru için yeniden vize ücreti ödenmesi ve başvuru evrakları hazırlanması gerekmektedir.
Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği ret ile sonuçlanmış vizelerin harç bedellerini

Bulgaristan Vize ile Giriş

Bulgaristan vizesi almak, Bulgaristan sınır polisine kadar gidebilmek anlamına gelmektedir. Bulgaristan konsolosluğundan alınan Bulgar vizesi, ülkeye girişi garanti etmemekle birlikte Bulgaristan’a giriş izni yetki yalnızca Bulgaristan sınır polisinin görev ve sorumluluk alanı içerisindedir.

Bulgaristan Turistik Vizesi ile Bulgaristan’a havayolu ya da karayolu ile yapılacak seyahatler için Bulgaristan sınır polisi vizenin beraberinde bazı evraklar görmek isteyebilmektedir. Bu evraklar genellikle otel konfirmasyon belgesi, seyahat sağlık sigortası poliçesi ve seyahati finanse eder derecede maddi yeterlilik belgeleridir. Sınır geçişleri esnasında herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak için bu belgeleri beraberinizde bulundurmanız tavsiye edilmektedir.

Schengen vizesi ile de Bulgaristan’a seyahat etmek mümkündür. Sınır geçişi esnasında Bulgaristan vizesi yanındaki evrakları bulundurmanız fayda sağlayacaktır. Fakat schengen vizesi ile Bulgaristan’a seyahat edebilmeniz için vizenizin en az iki girişli ya da çok girişli olması zorunludur.

Scgengen ülkeleri vize başvurularında 2014 yılından bu yana devam eden VIS parmak izi uygulaması bulunmaktadır. Bu uygulama sayesinde sınır geçiş güvenliği sağlanmakla birlikte hızlı bir şekilde sınır kapılarından ülkeye girişler sağlanmaktadır. Bulgaristan Cumhuriyeti Schengen birliği’ne üye değildir.

Avrupa Birliği üyesi olmasına rağman schengen’e üye devlet statüsünde bulunmamasından dolayı schengen vizesi yerine Bulgaristan vizesi uygulaması bulunmaktadır. Fakat schengen vizelerinin 2 ya da çok girişli olması durumunda transit geçiş hakkı olarak ülkeye giriş izni vermektedir.

Schengen vizesinin birden fazla giriş hakkına sahip olması ve geçerlilik süresinin devam etmesi koşuluyla Bulgaristan’a giriş hakkı tanınmaktadır. Fakat Bulgaristan vizesi ile schengen ülkelerine seyahat edilemez. Bu tarz antlaşmalar Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya özelinde mümkündür. Çok girişli Bulgaristan vizesiyle Hırvatistan ve Romanya’ya seyahat edilebilirken aynı şekilde çok girişli Romanya ve Hırvatistan vizesi ile de Bulgaristan’a seyahat edilebilmektedir.

Yukarıda bahsi geçen schengen vizesi ile Bulgaristan ve Bulgaristan vizesi ile Romanya veya Hırvatistan seyahati gibi durumlar için ön koşul olarak ilkin vizenin alınmış olduğu ülkeye seyahat etme zorunluluğu bulunmaktadır. Aksi halde sınır polisinin geri çevirme izni ve yetkisi dahilindedir.

Bulgaristan Turistik Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Bulgaristan Turistik vize başvurusu için otel rezervasyonumu Booking üzerinden, parasını ödemeden geçici rezervasyon olarak yaptım. Konsolosluk bana vize verir mi?

Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan turistik vizesi için verilen kalış yeri beyanlarına önem vermektedir. İbraz edilen kalış otelini çoğunlukla arayarak bilgi teyidi sağlamaktadır. Doğruluğu teyit edilmeyen bilgiler dolayısıyla çoğunlukla vize ile karşılaşılmaktadır. Ayrıca verilen beyanların doğru olmaması durumunda belirli bir dönem Bulgaristan’a giriş izni verilmediği durumlarla da karşılaşılabilmektedir.

Bulgaristan’a Schengen vizesi ile giriş yapabilir miyim?

Geçerlilik süresi bulunan en az 2 girişli veya çok girişli schengen vizesi ile Bulgaristan’a seyahat edilebilmektedir. Fakat öncelikle schengen vizesi aldığınız ülkeye seyahat etme ön koşulu bulunmaktadır. İstisnai durumlarda bu koşulu sağlamadan Bulgar sınır polisi ülkeye giriş izni verebilmektedir.

Bulgaristan Vizesi Schengen Vizesi midir?

Bulgaristan schengen birliğine üye değildir. Bulgaristan vizesi ile schengen ülkelerine seyahat edilememektedir.

Acil Bulgaristan Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan konsolosluğu vize değerlendirme süresi ortalama 7 iş günüdür. Fakat acil durumlar için Bulgar konsolosluğu bildirilmeli ve teyit bilgisi istenmelidir.

Bulgaristan Turistik Vizesi Çok Girişli midir? Uzun Sureli Turistik Vize Alınabilir Mi?

Bulgaristan turistik vizesi tek girişlidir. 15 günlük seyahat süresini geçmemektedir. Fakat Seyahatiniz boyunca Bulgaristan’dan ayrılarak Makedonya ve Romanya gibi ülkelere giriş yaptıktan sonra tekrar Bulgaristan’da otel konaklaması yapacaksanız, vize başvurunuz esnasında durumu belirtir bir tur programı ibraz edilmelidir. Aynı zamanda durum konsolosluk memuruna hatırlatılarak en az 2 girişli olması rica edilebilir. Turistik vizeler çoğunlukla otel rezervasyonunun süresine gere verilir.

Bulgaristan Av Turizmi Vizesini Nasıl Alabilirim?

Sağlık turizmi dışında turizm çeşitleri için farklı turistik vizeler bulunmamaktadır. Bulgaristan turistik vizesi ile av turizmi gerçekleştirebilirsiniz.

Geçerli Bulgaristan vizesi olan pasaportumu kaybettim, ne yapmalıyım?

Geçerli Bulgaristan vizenizin kaybolması durumunda vize yeni pasaportunuza taşınmamaktadır. Bu durumda yeni bir pasaport ve Bulgaristan vizesi başvurusu yapmalısınız.

Bulgaristan Turistik Vizesinin Süresini Düzeltmek veya Uzatmak Mümkün Müdür?

Bulgaristan konsolosluğu tarafından verilen turistik vizenin süresinin planlanan Bulgaristan seyahatinden daha kısa olması ya da vize başvurusunda sunulan otel rezervasyonu, uçak bileti ve vize başvuru formunda yer alan tarihlerin uyuşmaması durumunda, Bulgaristan Konsolosluğu’na, Bulgaristan Büyükelçiliği’ne ya da Vize Başvuru Merkezi’ne sürenin düzeltilmesi talebi ile başvuru yapılabilir.

Vize başvuru merkezi, vize başvuru sahibinin bu talebini Bulgaristan Konsolosluğuna ileterek ancak bu işlemi yapabilir. Örnek vermek gerekirse; 5 günlük hotel rezervasyonu ve uçak biletiniz ile gerçekleştirilen başvurunuza, Bulgaristan konsolosluğundan 3 günlük vize çıktıysa düzeltme talebinde bulunabilirsiniz. Ancak Bulgaristan konsolosluğuna 5 günlük hotel rezervasyonu ile başvuru yapılmış ve 8 günlük Turistik vize talep edilmiş ise, Bulgaristan Konsolosluğundan ya da Bulgaristan Büyükelçiliğinden yeni bir Turistik vize başvurusu yapılması talep edilebilir.

İlk defa Bulgaristan vizesi başvurularında bulunacağım en fazla kaç günlük Bulgaristan vizesi alabilirim?

Bulgaristan konsolosluğu turistik vizeleri genellikle ibraz edilen hotel rezervasyonlarına göre vermektedir. Turistik vizeler istisnai durumlar dışında tek girişli ve en fazla 15 günlük olarak verilebilmektedir. Fakat daha uzun süreye veya birden çok girişli bir vizeye ihtiyacınız olması durumunda ek bir dilekçe yazarak durumu Bulgaristan konsolosluğuna bildirebilirsiniz.

Bulgaristan vizesi için pasaport süresi ne kadar olmalıdır?

Bulgaristan vizesi için başvuruda bulunacağınız pasaport öncelikle 10 yıldan eski bir süre önce alınmış olmamalı, güncel olmalıdır. Bulgaristan seyahati sonrası pasaportunuzun geçerliliği en az 6 ay boyunca devam etmelidir.

Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan vizesi ücreti Bulgaristan konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Başvuruda bulunduğunuz vize tipi ve vize süresine göre Bulgaristan vizesi ücretleri değişiklik göstermektedir.

Not: Bulgaristan vizesi harç ücretlerini belirleme yetkisi Bulgaristan büyükelçiliği ve Bulgaristan konsolosluğunun yetkisindedir.