Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi, Bulgaristan Cumhuriyeti seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus bordo pasaport sahiplerinin alması gereken bir vizedir. Bulgaristan konsolosluğu vize başvurusunda bulunacak kişilerden doğrudan ya da vize başvuru merkezleri üzerinden vize başvurularını kabul etmektedir.

Bulgaristan Cumhuriyeti 2007 yılında Avrupa Birliği’ne girmiştir. Dolayısıyla AB vatandaşları vize gereksinimi duymadan Bulgaristan’a seyahat edebilmektedirler. Umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Bulgaristan konsolosluğundan vize almak zorundadırlar.

Bulgaristan’a seyahat edecek Yeşil (hususi), Gri (hizmet) ve Siyah (diplomatik) pasaport sahibi Türk vatandaşları, 90 günden kısa süreli Bulgaristan ziyaretleri için vizeden muaftırlar. Bunun yanı sıra Türkiye’de ikamet eden 3.ülke vatandaşları ve bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları için Bulgaristan vizesi kalkmamıştır.

Bulgaristan vizesi, Bulgaristan’a seyahat gerçekleştirecek vatandaşların seyahat amacına göre belirlenmektedir. Vizesi başvuru evrakları ise; belirlenen vize tipine bağlı olarak başvuru sahiplerinin mesleki durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Vize başvurusu yapmak isteyenler Bulgaristan konsolosluğu veya Bulgaristan konsolosluğunun yetkilendirdiği vize servisleri tarafından vize başvurusunda bulunabilirler.

Bulgaristan Vize Uygulaması

Bulgaristan Cumhuriyeti vize uygulama prosedürleri çeşitlilik arz etmektedir. Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen henüz Schengen birliğine üye değildir. Bu durumun sonucu olarak Avrupa Birliği vatandaşları Bulgaristan’a vizesiz olarak seyahat edebilirken schengen vize ile ilgili prosedürler bulunmaktadır.

Geçerli bir schengen vizesi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan’a belirli koşullar dahilinde Bulgaristan’a vize almadan seyahat edebilmektedirler. Eğer çok girişli ve süresi geçerli bir schengen vizeniz varsa transit geçiş hakkı ile Bulgaristan’a vizesiz olarak seyahat edilebilmektedir. Fakat schengen vizeniz tek girişli ise Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından ülkeye giriş izni verilmez. Bu durumda Bulgaristan ulusal vizesi almanız gerekmektedir.

Bulgaristan Schegen Birliğine Üye Mi?

Avrupa Birliği üyesi olan fakat henüz schengen birliğine üye olmayan bazı devletler arasında çeşitli vize protokolleri bulunmaktadır. Bu ülkelerin başlıcaları; Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya’dır. Bulgaristan 2 girişli veya çok girişli vizesi ile Hırvatistan ve Romanya’ya seyahat etmek mümkündür. Aynı zamanda çok girişli veya 2 girişli Romanya vizesi ya da Hırvatistan vizesi sahipleri de Bulgaristan’a vizesiz olarak seyahat edebilmektedirler.

Bulgaristan yüzlerce yıllık tarihi birlikteliğiyle doğal güzelliklerinin birleşmesi sonucu Türkiye için hem turistik hem de kültürel ve ticari olarak başlıca seyahat merkezleri arasındadır. Bu bağlamda Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları vize başvurusu yapmak ve Bulgar vizesi almak zorundadırlar. Bulgaristan’a Türkiye’den turistik turlar düzenlenmesinin yanı sıra Bansko Kayak Merkezi başta olmak üzere Bulgaristan Kayak Turları yapılmaktadır.

Bulgaristan vizesine başvurmak için öncelikle net ve belirli bir seyahat planı sunmak gerekmektedir. Bulgaristan konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği ibraz edilecek seyahat planı ve amacı doğrultusunda vize başvurularını değerlendirmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğuna ibraz edilecek seyahat planı için seyahat bitiş tarihinizden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği bulunan güncel bir pasaport ibraz etmeniz gerekliliği bildirilmiştir. Vize başvurusu yapılacak pasaportunuzun kabul edilmesi için son 10 yıl içinde alınmış olması ve en az 2 adet boş sayfasının bulunması ön koşulu vardır.

Pasaportunuzla yapılan daha önceki yurtdışı seyahatleriniz varsa, bu seyahatlere dair özellikle Amerika vizesi, İngiltere vizesi, Kanada Vizesi, Avustralya vizesi veya schengen vizesi bulunan sayfaların fotokopilerini de ibraz etmeniz vize başvurunuza katkı sağlayacaktır.

Bulgaristan seyahati yapmak isteyen schengen ülkesi vatandaşları için vize gereksinimi bulunmamaktadır. Fakat Bulgaristan vizesi olan kişiler schengen ülkelerine vizesi olarak seyahat edememektedirler. Bunun nedeni Bulgaristan’ın Avrupa Birliği Üysesi olması ama schenegn ülkesi olmamasıdır.

Bulgaristan vizesi için gereken belgeler ile birlikte Bulgaristan konsolosluğuna yapılan başvurular için değerlendirme yetkisi sadece Bulgaristan konsolosluğuna aittir. Vize başvuruları doğrudan Bulgaristan konsolosluğuna veya yetkili aracı firmalara yapılabilir. Fakat vize vermesi konusunda tek yetkili kurum Bulgaristan konsolosluğudur.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan Seyahati

Schengen vizesi ile Bulgaristan’a seyahat etme huşunda bazı gereklilikler ve yükümlülükler bulunmaktadır. Geçerlilik süresi içerisinde schengen vizeniz en az 2 giriş veya çok giriş çıkış hakkı veren bir vize olmalıdır. Bunun yanı sıra schengen vizesi ile yapacağınız ilk giriş vize alınan schengen ülkesine olmalıdır. Bazı durumlarda seyahat bir den fazla ülkeyi kapsıyorsa schengen vizesi en fazla kalış sağlanacak ülkeden alınmalıdır. Çok girişli Yunanistan vizesi ile Bulgaristan’a seyahat edilecekse ülkeler arası vize muafiyet anlaşması uyarınca ilk giriş yapılması gereken ülke Yunanistan olmalıdır. Vizelerin yanlış kullanımından kaynaklanan yaptırımlarla karşılaşmamak adına schengen vizelerinin doğru kullanım yapılması gerekmektedir.

Bulgaristan Vizesi Kısa süreli Bulgar vizelerine ilişkin Önemli Bilgiler

Bulgaristan vize başvurularının sonucunu belirleme yetkisi, Bulgaristan Cumhuriyeti’ne bağlı Türkiye dış temsilcilikleri olan Bulgaristan konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği yetkisindedir. Bulgaristan resmi kurumları dışında hiçbir kurum vize verme yetkisine sahip değildir.

Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus bordo pasaport sahipleri 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle Bulgaristan kısa süreli vize başvuruları için Bulgaristan konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği başvurusu yapabildikleri gibi bu kurumlara akredite olan yetkili vize merkezleri üzerinden de başvuru yapabilmektedirler.

Bulgaristan vizesi başvurularında kısa süreli vizeler başvuru görüşmesi ya da vize mülakatı gerçekleştirilmeden yapılabilir. Bulgaristan konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği gerekli görmesi durumunda vize başvurusu yapan kişileri görüşmeye çağırabilmektedirler. Bu gibi istisnai durumlar dışında ise Bulgaristan konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar vasıtasıyla Bulgaristan vize başvuru merkezi ve yetkili vize acenteleri ile vize alınabilmektedir.

Bulgaristan vizesi vize tipine bağlı olarak sadece Bulgaristan seyahati için kullanılabilmektedir. Fakat Hırvatistan ve Romanya gibi ülkeler arasında yapılan antlaşmalar çok girişli ve iki girişli vizelere ayrıcalık sağlamıştır. En az çift girişli veya çok girişli Bulgaristan vizesi bu ülkeler tarafından kabul edilmektedir. Schengen ülkelerine girişlerde ise kısıtlamalar uygulanmaktadır.

Bulgaristan gümrük kapıları ve sınır kapılarında yapılan kontrollere bağlı olarak vizesiz geçiş yapmak isteyen kişiler sınır kapısından geri çevrilmektedir. Bulgaristan transit geçiş için bile olsa vize gereksinimi talep edilmektedir. Sınır kapısında olumsuz bir durumla karşılaşmamak için Bulgaristan transit vizesi ya da duruma uygun olarak Bulgaristan vizesi alınması gerekmektedir.

Bulgaristan Kapı Vizesi Almak Mümkün Müdür?

Bulgaristan vizesi Türk vatandaşları için umuma mahsus bordo pasaport sahiplerinden talep edilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tek seferde 90 günü geçmeyecek seyahatleri için Bulgaristan vizesi almalıdırlar. Aynı şekilde Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahibi Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek şekilde Bulgaristan seyahatleri için Bulgaristan vizesinden muaftırlar.

Bulgaristan’a vizesiz gidilir mi?

En çok merak edilen sorular arasında Bulgaristan’a vizesiz gidilir mi? Kapıda vize var mı? Gibi sorular gelmektedir. Bulgaristan’a vizesiz olarak seyahat edilememektedir(bordo pasaport sahipleri için). Bulgaristan’a gerçekleştirilecek seyahatten ortalama 1 ay önce Bulgaristan vizesi başvurusu yapılarak vize alınmalıdır.

Bulgaristan’a umuma mahsus pasaportla seyahat edecek kişilerin pasaportunda Bulgaristan vizesi ya da geçerliliği devam eden çok girişli bir schengen vizesi bulunmalıdır. Schengen vizesi ile Bulgaristan’a seyahat edecek kişiler vizelerin doğru kullanımına dikkat etmelidirler. Eğer schengen vizesi sadece Bulgaristan’da kullanılırsa daha sonraki schengen vizesi başvurularında aksaklık yaşanabilmektedir.
Bulgaristan Cumhuriyeti Türk vatandaşlarına kapıda vize vermemektedir. Zaman zaman bu gibi haberler gündeme gelmekle beraber Bulgaristan konsolosluğu tarafından doğrulanmamıştır. Seyahat ve kapı girişleri esnasında sorun yaşamamak için Bulgaristan konsolosluğundan vize alınmalıdır.

İlgili ülkeye vizesiz seyahat edilememektedir. Planlanan seyahat tarihine en geç 15 gün kala başvuru yapılmalıdır. Konsoloslukların resmi tatilleri ve yoğunlukları sebebiyle dosyaların değerlendirilme aşamaları uzun sürebilir. Bordo pasaport sahiplerinin ülkeye giriş yapabilmek için ya geçerli bir Bulgar vizesi ya da geçerli ve çok girişli bir Schengen vizesinin olması gerekir. Ancak Schengen vizesine sahip kişilerin sonraki seyahatlerinde sorun yaşamamak için vizelerini doğru kullanması gerekir. Başka bir ülkeden alınan Schengen vizesi ile ilk kez Bulgaristan’dan giriş yapılması vizelerin yanlış kullanılmasına örnektir.

Bulgaristan vizesi başvuruları Bulgaristan konsolosluğu ve Bulgaristan büyükelçiliği tarafından şahsen veya yetkili vize merkezi aracılığıyla kabul edilmektedir. Türkiye’nin farklı bölgelerinde dış temsilcilikleri bulunan Bulgaristan Cumhuriyeti ikamet edilen iller baz alınarak konsolosluk ve büyükelçilik üzerinden vize başvurularını kabul etmekte ve değerlendirmektedir.